czwartek, 1 września 2011

INSTRUKCJA OBSŁUGI LIMERYKA

Zanim przejdziemy do poważnej i wielkiej literatury, proponujemy Wam trochę zabawy. Najlepszą literacką formą ćwiczenia warsztatu, lekkości pióra i dowcipu jest limeryk.
Zanim wzruszycie ramionami wiedzcie, że limerykami zajmowali się nie tylko podrzędni wierszokleci. Przeciwnie! Zarówno Stanisław Barańczak czy Wisława Szymborska lubują się w tej groteskowej formie. Szczególnie Barańczak upodobał sobie limeryki, nie tylko pisząc własne, lecz również tłumacząc je z angielskiego. W Anglii bowiem, jak to w Anglii, groteska sprzedaje się zawsze świetnie…


Przykład a la Szymborska:


Stary sklerotyk, rybak z Helu,
nagle zakochał się w Fidelu.
Do Kuby go pędziła chuć –
ale gdy tylko wsiadł na łódź,
zapomniał, w jakim płynie celu.


Przykład/przekład a la Barańczak:

Pewien starzec w swej willi na Etnie 
Trzymał owcę i czuł się z nią świetnie: 
„Dokładnie taki profil, 
 Wyjaśniał” miał Teofil, 
Choć nie pomnę, kim był on konkretnie".


Czy widać już pewne zależności? Oczywiście – pierwsza, druga, trzecia i ostatnia linijka, na wersy na ogół o identycznej liczbie sylab, rymują się ze sobą. Czwarty i piąty – ze sobą. Tematyka z kolei na ogół jest wariacka, i właściwie, im bardziej niedorzeczna, tym lepiej…


Więcej o limeryków znajdziecie między innymi na stronie http://www.limeryki.pl/desant.html Piszcie tez własne, najlepiej w komentarzach lub na blogowego maila – niewykluczone, że przeprowadzimy konkurs…


Ps. Przykład limeryków niedoskonałych, pisanych na czas. Nie ma to jak pięć minut przerwy w pracy na stworzenie czegoś idiotycznego!


Pewna dama z polski wschodniej
Tyłem na przód miała spodnie
Społeczeństwo wołało
Że ją chyba pogrzało  
Stwierdzała, że tak wygodnie


Wilk pewien z okolic Chrzanowa
Przed sarną zamiary swe chował
Prosząc na kawę
Szykował strawę
Na którą nie była gotowa  

10 komentarzy:

  1. trolololololololololololololo

    OdpowiedzUsuń
  2. lolololololololololololollolololo

    OdpowiedzUsuń
  3. trolololololololololololololololololol

    OdpowiedzUsuń
  4. Twoja stara napierdala

    OdpowiedzUsuń
  5. xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    OdpowiedzUsuń